SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Brytyjski regulator medialny krytykuje abonament telewizyjny i BBC

Brytyjski Komitet Kultury, Mediów i Sportu ocenia, że obowiązująca obecnie w Wielkiej Brytanii telewizyjna opłata licencyjna jest anachroniczna i powinna zostać zmieniona, a BBC wymaga pilnych reform.

Komitet, którego zadaniem jest między innymi nadzorowanie mediów publicznych opublikował raport, w którym krytykuje między innymi stację BBC oraz sposób pobierania od obywateli opłat za korzystanie z telewizji.

Według raportu obowiązująca obecnie w Wielkiej Brytanii opłata licencyjna, obejmująca każdego obywatela Wielkiej Brytanii, który korzysta z urządzeń do odbioru obrazu i dźwięku (nie tylko telewizora czy radia, ale także laptopa lub telefonu komórkowego) jest anachroniczna i powinna zostać zmieniona. Komitet podkreśla, że aktualny model mógłby się zmienić na taki, który obowiązuje na przykład w Niemczech, gdzie abonament jest naliczany od każdego gospodarstwa domowego, a nie pojedynczych obywateli. Według wniosków płynących z raportu funkcjonujący aktualnie system poboru opłat powinien zostać natychmiast zniesiony, konieczne jest także zlikwidowanie przepisów przewidujących karę więzienia dla obywateli, którzy nie opłacają licencji telewizyjnej.

Obecna roczna stawka telewizyjnej opłaty licencyjnej w Wielkiej Brytanii wynosi 145,5 funtów i nie może zostać zmieniona do końca marca 2017 r. Osoby, które ukończyły 75 rok życia mogą się ubiegać o zwolnienie z obowiązku opłacania licencji. W 2014 r. Brytyjczycy zapłacili na państwowe media z tytułu licencji ponad 3,7 mld funtów.

Komitet Kultury, Mediów i Sportu krytykuje też politykę stacji BBC. Według raportu narodowy nadawca wykazuje zbyt mało odwagi w podejmowaniu decyzji programowych, starając się oferować mało ambitne i komercyjne audycje rozrywkowe zamiast pozycji dotykających istotnych problemów, z którymi borykają się Brytyjczycy. Komitet sugeruje także, że środki pozyskiwane z opłaty telewizyjnej powinny być przeznaczone nie tylko na rozwój publicznych nadawców, ale kierowane także do firm prywatnych, które przygotowują na przykład wartościowe programy przeznaczone dla dzieci.

Z danych KRRiT wynika, że w   2013 roku w naszym kraju wpływy abonamentowe wyniosły 630,2 mln zł.
 

Dołącz do dyskusji: Brytyjski regulator medialny krytykuje abonament telewizyjny i BBC

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ani grosza
Nie ma to jak zapłacić za ogłupiającą propagandę rządową.
0 0
odpowiedź
User
j
Brytyjczycy płacą na BBC, ale dostają w zamian coś porządnego. Polacy płacą na TVP i dostają gówno.
0 0
odpowiedź
User
Inżynier
"W Polsce abonament radiowo-telewizyjny został wprowadzony w 2005 r" - Wolne żarty?!
0 0
odpowiedź