SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Więcej stacji DAB+ w Warszawie

Za pośrednictwem multipleksu eksperymentalnego firmy BCAST w Warszawie ponownie można słuchać Radia Parada z Łodzi. Emisja stacji poprzez DAB+ w stolicy Polski była niedostępna przez ponad dwa miesiące.

Radio Parada opuściło MUX DABCAST, prowadzony przez związaną z Cyfrowym Polsatem spółkę BCAST na początku września br. W połowie listopada emisję wznowiono. Obecnie poza Radiem Parada w skład multipleksu wchodzą: Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio 7 z Mławy, Radio Konin FM, Radio Niepokalanów, Pop Radio z Pruszkowa, Radio Jasna Góra z Częstochowy, Radio Bezpieczna Podróż i Radio Maryja. Z wykazu radiopolska.pl wynika, że emisja jest prowadzona na kanale 11B.

Mieszkańcy Warszawy mogą też odbierać stacje z multipleksu lokalnego DABCOM (WP Radio, Radio Nuta, Mega Radio, Disco Radio, Radio Kolor, Radio Profeto, Radio Eska Rock, kanał 10B) i multipleksu Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland i Radio Dla Ciebie, kanał 6B). To łącznie 27 stacji. W niektórych europejskich miastach można odebrać kilka razy więcej stacji w DAB+.

UKE: Multipleksy eksperymentalne DAB+ pozostają

Kilka miesięcy temu UKE zdecydował, że nie będzie wydawać pozwoleń na multipleksy eksperymentalne w DVB-T2. Inaczej jest z emisjami DAB+. - DAB+ jest w Polsce technologią raczkującą i ciągle mało popularną, a co za tym idzie nie ma wielu podmiotów mających szerokie doświadczenia w tym zakresie. Jest to sytuacja zupełnie inna niż w przypadku DVB-T2, która to technologia jest już wszechstronnie przetestowana na poziomie całego kraju. Prezes UKE planuje wydawać pozwolenia na testowe nadawanie DAB+, jeżeli takie wnioski będą wpływać – tłumaczył Tomaszewski.

Niedawno UKE przedłużył zgody na działalność multipleksów firmy BCAST. Pozwolenia na emisję w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu są ważne do 18 października 2025 roku. Wcześniej UKE wydał zgody na nadawanie BCAST w Katowicach (do 12 marca 2025 roku). Dalej mogą funkcjonować też multipleksy testowe DABCOM w Andrychowie, Gliwicach, Krakowie, Przehybie (do 3 lipca 2025 roku) oraz Szczecinie (do 28 czerwca 2025 roku). Pozwolenia wydano też dla spółki PSN Infrastruktura. W przypadku Łodzi obowiązuje do 1 sierpnia 2025 roku, a Opola do 29 czerwca 2025 roku. Zgoda dla Radia Express 92,3 FM w Bielsku-Białej jest ważna do 19 lipca 2025 roku.

Choć dzięki multipleksom testowym nadawcy mogą testować popularność swoich formatów muzycznych w odległych lokalizacjach, to są umiarkowanie zadowoleni z tych emisji. W przypadku Muzycznego Radia przynoszą one odzew na przykład w mediach społecznościowych, ale nie przekładają się na dodatkowe przychody reklamowe. MUX-y eksperymentalne nie są bowiem objęte badaniami słuchalności.  Wiosną Dyrektor Radia 7 z Mławy Piotr Ploch, które opuściło MUX w Katowicach, zapowiadał chęć rezygnacji z nadawania także w Gdańsku i Wrocławiu, zachowując tylko emisję w Warszawie.

Jesienią 2022 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła na wniosek strony rynkowej konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Miał zostać wznowiony po wyłonieniu przez UKE jego operatora. Urząd Komunikacji Elektronicznej do dzisiaj nie podjął decyzji w tej sprawie. Nadawcy komercyjni twierdzą, że DAB+ to kosztowna i nieefektowna technologia, a cyfryzację należy oprzeć na internecie. 

Dołącz do dyskusji: Więcej stacji DAB+ w Warszawie

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kpina
Skoro są częstotliwości, to dlaczego nie robi się konkursów na stałą transmisję?
Te testy to lipa - technologia DAB+ została już gruntownie przetestowana (zarówno w Polsce jak i na świecie).
11 1
odpowiedź
User
To ja nikt inny
51 milionów Brytyjczyków słucha co najmniej raz w tygodniu radio, 45 milionów przez DAB albo internet. Poziom cyfryzacji radia wynosi na wyspie 78 procent. Największy udział przypada tam na DAB. 75 procent Niemców słuchało już raz w życiu radio cyfrowe, 61 procent w ostatnich 4 tygodniach, 56 procent w ostatnich 2 tygodniach i 36 ze 100 wczoraj. 10,7 mln. słuchało DAB+ wczoraj, 20,5 mln. w ostatnich 2 tygodniach. Udział radia internetwego jest mniejszy, 5,4 mln wczoraj, 14,9 mln. w ostatnich 2 tygodniach. Różnice regionalne w Niemczech są bardzo wielkie. 24 procent korzysta z DAB+ w Berlinie, 40 procent w Turyngii i 39 proc. na Bawarii.
7 1
odpowiedź
User
Gosia
Przydałaby się jakaś akcja informacyjna w mediach na temat radia cyfrowego.
11 1
odpowiedź