SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie żyje aktor Edmund Karwański. Znali go widzowie „Barw szczęścia”

W wieku 94 lat zmarł aktor teatralny, filmowy i serialowy Edmund Karwański, przez 24 lata dyrektor stołecznego Teatru Kwadrat.

O śmierci Edmunda Karwańskiego poinformowano na profilu facebookowym Teatru Kwadrat w Warszawie, którego dyrektorem zmarły był od 1986 do 2010 roku.

- Te bez mała ćwierć wieku pod Twoim kierownictwem, było dla naszego całego zespołu czasem ważnym, pełnym wyzwań, sukcesów, i ogromnej dumy i radości z wykonywanej pracy. Dziękujemy za te wszystkie wspólne lata, za to, że pod Twoim kierownictwem nasz Teatr nie tylko utrzymał, ale i zwiększył swoją renomę i popularność. Praca pod Twoim przewodnictwem była dla całego naszego zespołu ogromną przyjemnością i zaszczytem. DZIĘKUJEMY! - podkreślono.

- Pragniemy jednocześnie złożyć najszczersze kondolencje oraz wyrazy najgłębszego współczucia dla całej Rodziny i wszystkich bliskich osób - dodano.

 

Edmund Karwański urodził się 1929 w Warszawie. W 1952 roku ukończył studia na stołecznej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

W latach 1981-1986 Edmund Karwański był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Na Woli. Jako aktor były związany także z innymi stołecznymi teatrami: Powszechnego (w latach 1959-1968 i 1974-1981), Narodowym (1957-1959 i 1968-1969), Klasycznym (1969-1972) oraz Rozmaitości (1972-1974).

Edmund Karwański w filmach, Teatrze TV i „Barwach szczęścia”

Ponadto przez wiele lat grał w przedstawieniach Teatru Telewizji, takich jak m.in. „Romans pani majstrowej”, „Popiół i diament”, „Sława i chwała”, „Cesarz”, „Przed burzą”, „Strzały o świcie” i „Eichman, czyli o banalności zła”.

W dorobku filmowym Edmund Karwański miał role m.in. w „Śmierci prezydenta”, „Skazanym”, „Człowieku z marmuru”, „Ojcu królowej” i „Do krwi ostatniej…”. Występował również w serialach. Zagrał niewielkie role w „Polskich drogach”, „Złotopolskich” i „Magdzie M.”, a w latach 2009-2015 grał Remigiusza Jarzębskiego w „Barwach szczęścia”.

Edmund Karwański został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1978 r.), odznaką Zasłużony Działacz Kultury (w 1976 r.) i odznaką za zasługi dla Warszawy (w 1958 r.).

Dołącz do dyskusji: Nie żyje aktor Edmund Karwański. Znali go widzowie „Barw szczęścia”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl