SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

HFPC i Press Club o projektach ustaw medialnych: nie będzie odpolitycznienia i pluralizmu, niepełna misja publiczna

Według Press Club Polska i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przygotowane przez posłów PiS projekty ustaw reformujących media publiczne nie gwarantują mniejszego wpływu polityków i większego pluralizmu w tych mediach, co widać m.in. w procedurze powoływania i działania Rady Mediów Narodowych. Głos w tej sprawie zabrało też Stowarzyszenie Wolnego Słowa.

fot. Pixabayfot. Pixabay

Opinia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o ustawie o mediach narodowych - wciąż brak oddzielenia mediów od świata polityki

HFPC przygotowała opinię prawną pakietu ustaw reformujących media publiczne i przekształcających je w media narodowe. W opinii zwrócono uwagę nie tylko na same przepisy ustawy, ale również na sposób jej przygotowania - nowelizacja została zgłoszona ponownie jako projekt poselski, a nie rządowy, co umożliwia pominięcie konsultacji społecznych podczas prac nad projektem. Projekt zgłoszono w tym trybie mimo wcześniejszych zapewnień, że opinia publiczna będzie miała możliwość większego zaangażowania się w proces zmian w mediach publicznych w dalszych etapach prac. „Brak konsultacji społecznych i nietransparentny sposób przygotowania ustaw niewątpliwie same przez się muszą więc powodować negatywny odbiór proponowanych zmian, nawet jeśli poszczególne rozwiązania można oceniać pozytywnie” - czytamy w opinii.

Wątpliwości HFPC wzbudziła definicja misji publicznej sformułowana w projekcie. Choć samą próbę jej wprowadzenia do przepisów należy ocenić pozytywnie, to w niewystarczający sposób odnosi się do pluralizmu, niezależności i apolityczności mediów publicznych. Wątpliwości budzi też brak uwzględnienia zakazu mowy nienawiści oraz zastosowanie szeregu nieostrych pojęć, takich jak „tradycja narodowa” czy „wartości patriotyczne”.

„Jednocześnie zastrzeżenia budzi obowiązek nadawania przez media publiczne stanowisk Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej i Prezesa Rady Ministrów. Tak daleko idące uprawnienia budzą wątpliwości w zakresie niezależności redakcyjnej mediów publicznych. Zasadne byłoby więc ograniczenie obowiązku publikacji do «oświadczeń dotyczących ważnych zagadnień państwowych», nie będących wyrazem poglądów osób sprawujących władzę” - powiedziała Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka HFPC.

Wątpliwości rodzi również powołanie Rady Mediów Narodowych, ponieważ stworzenie nowego organu może być traktowane jako próba ominięcia Konstytucji i osłabienia konstytucyjnego organu, jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Co więcej, przepisy o Radzie Mediów Narodowych nie likwidują podstawowego zarzutu, jaki był formułowany wobec KRRiT, tj. jej politycznego charakteru. Projekt nie przewiduje gwarancji apolityczności Rady Mediów Narodowych, która wybierana jest przez Sejm, Senat i Prezydenta Rzeczypospolitej.

W opinii HFPC, projekty ustaw w niewystarczającym stopniu odpowiadają również na rozwój technologii, w tym rosnące znaczenie Internetu. Ustawa powinna regulować zasady funkcjonowania platform internetowych mediów publicznych oraz dążyć do ich ujednolicenia


Apel Stowarzyszenia Wolnego Słowa o rozwagę w tworzeniu mediów narodowych

Zarząd Stowarzyszenia Wolnego Słowa, działając na rzecz „wprowadzenia aktów prawnych gwarantujących swobodę wypowiedzi i prawo pełnego dostępu do informacji” (art.8 Statutu SWS), z niepokojem przyjmuje tryb procedowania oraz część zapisów trzech ustaw: o mediach narodowych, opłacie audiowizualnej i ustawy je wprowadzającej. Wniesienie ich jako projektu poselskiego, bez uzgodnień rządowych i czasu wystarczającego na szeroką konsultację publiczną, grozi przyjęciem prawa niezgodnego z interesem publicznym, regulacjami europejskimi i Konstytucją.

Nowe ciało kierujące mediami publicznymi - Rada Mediów Narodowych (RMN)- przejmie część kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, organu konstytucyjnego, odpowiedzialnego za wolność słowa, prawo do informacji i interes publiczny w radiofonii i telewizji. Już ta jedna zmiana wystarczy, by mieć wątpliwości co do konstytucyjności tej ustawy. Jest ich jednak znacznie więcej. Na przykład ta, że opłata audiowizualna ma być „zryczałtowaną daniną publiczną” ponoszoną przez „odbiorców końcowych energii elektrycznej”. Takie zdefiniowane kręgu jej płatników zaprzecza zasadzie równości obciążania obywateli daninami i także może być podważone podczas kontroli konstytucyjnej. Należy rozważyć inne metody finansowania mediów publicznych, np. z budżetu.

Władze mediów publicznych będą powoływane, nie tak jak obecnie, na gruncie ustawy z 30 grudnia 2015 r. przez Ministra Skarbu, lecz przez Radę Mediów Narodowych, wybieraną przez Sejm, Senat i Prezydenta. To dobra zmiana, bo odbiera ona politykom bezpośredni wpływ na media publiczne, zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej i Rady Europy.

Politycy i rząd będą jednak mieli silny, pośredni wpływ na media narodowe i na ich Radę. Marszałek Sejmu powołuje Przewodniczącego RMN, ministrowie: finansów, kultury, spraw zagranicznych, szefowie UOKiK i UKE opiniują prace RNM i z nią współdziałają. Członkami RMN będą mogli być posłowie i senatorowie, głównie partii rządzącej, skoro dla opozycji zarezerwowano tylko jedno z sześciu miejsc w jej składzie, zamiast na przykład połowy.

Przypominamy, że w 2008 r. nasze Stowarzyszenie przedstawiło koncepcję ram prawnych nowego ładu mediów elektronicznych, w której TVP i Polskim Radiem zarządzali dyrektorzy powoływani przez rady, łączące funkcje rad nadzorczych i programowych, powoływane przez Sejm na podstawie konkursu organizowanego przez KRRiT. Jest także wiele innych projektów ustaw medialnych, których rozwiązania można wykorzystać w dyskusji nad ustawami o mediach narodowych.

Wymaga to czasu, rozwagi, otwartości na dyskusję i chęci wypracowania optymalnych rozwiązań dotyczących niezależności mediów narodowych i ich finansowania. Apelujemy o to do władz ustawodawczych, rozpoczynających w tym tygodniu pracę nad wniesionymi do Sejmu projektami ustaw.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: HFPC i Press Club o projektach ustaw medialnych: nie będzie odpolitycznienia i pluralizmu, niepełna misja publiczna

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dobra zmiana w ustawie medialnej TVP
Cenna uwaga do Ustawy - Umowy o pracę nie będą od 1 lipca 2016 przedłużane z Dyrektorami, z-cami Dyrektorów, Kierownikami, z-cami Kierowników którzy:
- posiadają uprawnienia do pełnej emerytury na dzień wejścia ustawy w życie,
- nie posiadają minimum wyższego wykształcenia I stopnia.

Nie trzymajmy osób z uprawnieniami emerytalnymi i nieuków w TVP.
odpowiedź