SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja kultury za kandydaturą Krzysztofa Czabańskiego do Rady Mediów Narodowych

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydaturę dziennikarza i publicysty Krzysztofa Czabańskiego na członka Rady Mediów Narodowych.

Krzysztof Czabański, fot. AKPA Krzysztof Czabański, fot. AKPA

Za kandydaturą Krzysztofa Czabańskiego na członka Rady Mediów Narodowych głosowało 13 posłów, 12 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Posłem-sprawozdawcą został Jarosław Zieliński (PiS).

Kandydat został zgłoszony przez grupę posłów klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Sylwetkę Czabańskiego przybliżyła rekomendująca go w imieniu klubu PiS posłanka Joanna Borowiak. Jak mówiła, Krzysztof Czabański jest dziennikarzem, publicystą, członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, autorem paru tysięcy artykułów prasowych i kilku książek, a całe swoje życie zawodowe związał z mediami. Posiada także doświadczenie w zarządzaniu i nadzorze nad zarządzaniem, od sierpnia 2016 r. przewodniczy Radzie Mediów Narodowych.

"Zarówno wyróżniająca wiedza, jak i doświadczenie w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów wskazują, iż pan Krzysztof Czabański jest dobrym kandydatem na członka Rady Mediów Narodowych" - podkreśliła poseł.

Podczas dyskusji poseł Krzysztof Mieszkowski (KO) mówił, że w jego ocenie biografię Czabańskiego trzeba by uzupełnić o zdanie "pan Krzysztof Czabański położył wybitne zasługi w upartyjnieniu i upolitycznieniu mediów publicznych w Polsce, przyczyniając się do upadku pluralizmu medialnego". "Pan Krzysztof Czabański jest reprezentantem i przedstawicielem środowiska, które nie rozumie otwartości i różnorodności mediów w Polsce, w Unii Europejskiej, w demokracji, jest niezwykle konsekwentny w marginalizowaniu reguł demokratycznych" - powiedział.

Odnosząc się do wystąpienia Mieszkowskiego, poseł Marek Suski (PiS) przypomniał, że ustawa daje możliwość zgłaszania do rad nadzorczych i rad programowych "przedstawicieli różnych ugrupowań, jak również osób nie będących związanymi z partiami politycznymi, ani ugrupowaniami parlamentarnymi". "Takie zgłoszenia były do Rady Mediów Narodowych dokonane i zostały dokonane wybory zgodnie z przepisami" - podkreślił Suski.

Czabański urodził się w 1948 roku

Krzysztof Czabański urodził się 4 października 1948 r. w Warszawie. Jest żonaty, ma troje dzieci. W latach 1962-66 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie. W Latach 1967-71 studiował na Uniwersytecie Warszawskim – otrzymał magisterium na Wydziale Nauk Społecznych.

Jest autorem paru tysięcy artykułów prasowych i kilku książek. W latach 1971–81 był reporterem prasy oficjalnej, m.in. "Dookoła Świata", "Literatury", "Kultury" i "Tygodnika Solidarność". W latach 1982–89 był z kolei dziennikarzem prasy podziemnej, m.in. "Tygodnika Wojennego" i "PWA".

W latach 1989 – 2015 Czabański był dziennikarzem, publicystą, zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność", a także redaktorem naczelnym dziennika "Express Wieczorny"(1991- 92 i 1993-95).

Krzysztof Czabański był prezesem Polskiej Agencji Prasowej (1992), przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch (1998-2001), prezesem zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej S.A. (1999-2001), prezesem zarządu Polskiego Radia S.A. (2006-10), a także członkiem Rady Nadzorczej TVP S.A. (2007-10). Od 2021 r. jest również członkiem Rady Nadzorczej Centrum Kart S.A.

W latach 2015-16 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2015-19 posłem na sejm RP. Od sierpnia 2016 r. Czabański jest przewodniczącym Rady Mediów Narodowych, będącej zgodnie z Ustawą ciałem, nadzorującym działalność wszystkich spółek mediów publicznych w Polsce (TVP S.A., Polskiego Radia S.A., 17 spółek regionalnych PR S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A.).

Dołącz do dyskusji: Komisja kultury za kandydaturą Krzysztofa Czabańskiego do Rady Mediów Narodowych

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
słuszną linię ma nasza władza
Wiecie rozumiecie towarzysze , Krzysztof 13 lat umacniał władzę ludową będąc członkiem PZPR (od 1967 do 1980 r) więc jak najbardziej nadaje się na członka Rady mediów PiS.
0 0
odpowiedź
User
Rumburak
Redakcja Wirtualnych Mediów skrzętnie pominęła karierę towarzysza Czabańskiego w PZPR. Ciekawe dlaczego 🤔
0 0
odpowiedź
User
...
Wyjątkowa patologia. Kolejne lata niszczenia mediów.
0 0
odpowiedź