Nafta Polska podtrzymuje termin zakończenia sprzedaży I grupy chemicznej do końca 2009 r.
Nafta Polska, która w imieniu Skarbu Państwa sprzedaje akcje w spółkach Wielkiej Syntezy Chemicznej, podtrzymuje że chce do końca 2009 roku podpisać umowy z inwestorami w sprawie sprzedaży akcji spółek z tzw. I grupy chemicznej, tj. ZAK, Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach i Ciechu, choć wpływów z transakcji należy się spodziewać w 2010 roku, poinformował w czwartek prezes Nafty Polskiej Marek Karabuła.
"Będziemy się starać, aby transakcja została zamknięta w tym roku" - powiedział w czwartek Karabuła na spotkaniu z dziennikarzami. Zastrzegł, że termin dotyczy podpisania umów z inwestorami a nie wpływów ze sprzedaży akcji.
W czwartek Karabuła podał, że NP chce sprzedać akcje trzech spółek jednemu inwestorowi, choć liczy się z tym inwestorzy mogą zweryfikować te zamiary. "Na krótkiej liście są też podmioty zainteresowane zakupem tylko jednej firmy" - powiedział, a wiceprezes NP Wiesław Skwarko dodał, że priorytetem NP jest uzyskanie z transakcji jak najwyższej ceny.
"Złożone oferty cenowe we wstępnych ofertach są atrakcyjne i zawierają premię w przypadku notowanych na giełdzie Ciech i ZAT" - powiedział prezes NP. Zastrzegł, że to, czy spółki te po transakcji pozostaną notowane na GPW będzie zależeć od decyzji inwestorów.
Nafta Polska choć opublikowała tzw. krótką listę na której znalazło się sześć podmiotów, z którymi będzie prowadzić negocjacje w sprawie sprzedaży akcji spółek z I grupy chemicznej, nie chciała podać bliższych szczegółów. "Co najmniej jeden podmiot złożył oferty na wszystkie trzy firmy" - powiedział tylko Karabuła.
W środę w nocy Nafta Polska dopuściła do kolejnego etapu następujące firmy Bain Capital Ltd, Konsorcjum: Cinven Ltd, Kolaja & Partners Sp. z o.o., NQI (National Qatar Industries Company), PCC SE, UAB Achema Group, I Fundusz Mistral SA. Mają one składać oferty wiążące w II połowie listopada, po due diligence, które zacznie się w najbliższym czasie.
W ub. tygodniu Nafta Polska poinformowała, że otrzymała oferty wstępne na kupno akcji spółek z tej grupy - 36,7% akcji Ciechu, 52,6% akcji Zakładów Azotowych Tarnów i 86,3% akcji Zakładów Azotowych Kędzierzyn, zarówno od inwestorów finansowych jak i strategicznych, krajowych i zagranicznych. Zaproszenie w tej sprawie wystosowano w czerwcu br.
W środę prezes Nafty Polskiej Marek Karabuła poinformował, że inwestor, który nabędzie akcji spółek z tzw. pierwszej grupy chemicznej, może w krótkim czasie kupić także Zakłady Azotowe Anwil.
Dołącz do dyskusji: Nafta Polska podtrzymuje termin zakończenia sprzedaży I grupy chemicznej do końca 2009 r.